noscript-img

Archiwum wydarzeń
Artykuł dodano dn. 01.09.2019 r. | autor: Administrator

  Wydarzenia szkolne w roku 2023/24
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2022/23
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2021/22
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2020/21
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2019/20
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2018/19
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2017/18
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2016/17
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2015/16
X

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

wydarzyło się 28.06.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

„28º w cieniu, żar leje się z nieba”, a my – dzieci i nauczyciele żegnamy rok szkolny 2015/2016.
Choć wszyscy czekaliśmy na ten moment, na niektórych twarzach maluje się smutek. Mimo, że w perspektywie mamy wypoczynek, to wiemy, że coś się skończyło, że zamknęliśmy pewien etap naszego życia. Jeszcze ostatnie miłe słowa pani Dyrektor, jeszcze ostatni krzepiący uśmiech wychowawcy i zostawiamy szkołę za sobą. Na dwa miesiące.

I GMINNE DYKTANDO

wydarzyło się 25.05.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Alwernia Plus zorganizowały I Gminne Dyktando, które odbyło się 7 maja 2016 r. w sali OSP w Alwerni.
W dyktandzie brali udział dorośli i młodzież w wieku 12-16 lat. Było pisane na oryginalnych i opieczętowanych kartkach, które uczestnicy otrzymali przy rejestracji. Prace zostały zakodowane, aby zagwarantować anonimowość podczas sprawdzania.
Tekst dyktanda był inspirowany 400 – leciem Klasztoru O.O Bernardynów w Alwerni. Opowiadał o historii i współczesności naszej małej Ojczyzny.

Spośród uczestników wyłoniono:
- Mistrzów Ortografii Gminy Alwernia 2016
- I Wicemistrzów Ortografii Gminy Alwernia 2016
- II Wicemistrzów Ortografii Gminy Alwernia 2016.

Naszą szkołę reprezentowały 3 osoby: K. Motyl, B. Czak i P. Ryś. Uczniów do konkursu przygotowała pani J. Iwanek.
Konkurs zakończył się sukcesem dla uczennicy kl. VI – P. Ryś, która zdobyła tytuł II Wicemistrza Ortografii Gminy Alwernia 2016 w kategorii: Młodzież 12-16 lat i otrzymała nagrodę w postaci biletu do Teatru im. Juliusza Słowackiego na piękną inscenizację przygód czarnoksiężnika z Krainy Oz.
Pozostałych uczniów uhonorowano dyplomami. Udział w I Gminnym Dyktandzie był dla uczestników ważnym doświadczeniem i sprawdzianem umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji.

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

wydarzyło się 03.05.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

„W owe lata szczęśliwe, gdy senat i posły
Po dniu Trzeciego Maja, w ratuszowej sali
Zgromadzonego z narodem króla fetowali;
Gdy przy tańcu śpiewano: ’’Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!”.
(A. Mickiewicz)

Po 225 latach w naszej małej, wiejskiej szkole uroczyście obchodziliśmy kolejną piękną rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej w świecie ustawy zasadniczej – „Konstytucji 3 maja”.
Wykazując się inicjatywą, uczniowie udekorowali okna naszej szkoły biało – czerwonymi chorągiewkami, a w klasach, na korytarzu i na tablicy w ogrodzie zawiesili gazetki poświęcone temu jakże ważnemu wydarzeniu.
Dzieci z klas IV – V pod kierunkiem p. J. Jaśko przygotowały piękną akademię zatytułowaną: „W czasach Sejmu Wielkiego”. Inscenizacja przypadła do gustu nawet najmłodszym widzom, bo w przystępny i ciekawy sposób przedstawiła okoliczności uchwalenia konstytucji.
W dniu 3.V. 2016 r. poczet sztandarowy, dzieci z kl. III, opiekunowie i p. Dyrektor reprezentowali naszą szkołę w gminnych obchodach rocznicy uchwalenia „Konstytucji 3 maja” i brali udział w happeningu flagowym na Rynku w Alwerni.
Wspólne świętowanie to na pewno doskonała okazja do zacieśnienia więzi międzyludzkich, a przede wszystkim do zademonstrowania uczuć patriotycznych.

PATRIOTYCZNY WEEKEND

wydarzyło się 28.04.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

Koniec kwietnia i początek maja obfituje w ważne wydarzenia historyczne. W związku z tym władze gminy zorganizowały „Patriotyczny Weekend ”.
28.IV.2016 r. Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie oraz Szkoła Podstawowa w Babicach przygotowały i przeprowadziły konkurs wiedzy pt.: „Żołnierze Wyklęci”. Naszą szkołę reprezentował B. Czak – uczeń kl. VI.
Dwa dni później, 30.IV.2016 r., odbył się II Rajd Ułanów trasą ucieczki rotmistrza W. Pileckiego z KL Auschwitz. Zakończono go w Alwerni.
O godzinie 16.00 uczniowie: Z. Mirek, A. Gniewek, P. Kopeć, D. Faryna, T. Spytkowski, P. Celej przystąpili do quizu historycznego, w którym należało wykazać się wiedzą o rotmistrzu W. Pileckim. Mimo dobrego przygotowania nie uplasowali się w czołówce, ale, jak stwierdziła jedna z naszych uczennic: „Pomimo, że nie każdy wygrał, wszyscy byli zadowoleni i traktowali ten konkurs jak świetną zabawę…”
Przed godziną 17.00 Alwernia powitała ułanów i harcerzy. Konno przybyły również: p. A. Rajca – zastępca Burmistrza Gminy Alwernia oraz A. Popek – dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Nasze dzieci z zainteresowaniem obserwowały paradę konną i degustowały potrawy przygotowane przez KGW. Opiekę nad nimi sprawowała pani J. Jaśko.
W tym dniu odbyło się także ogłoszenie wyników konkursu „Żołnierze Wyklęci’, w którym uczeń naszej szkoły – B. Czak zajął zaszczytne I miejsce, wygrywając tablet.
W związku ze Świętem Flagi 2 maja 2016 r. Burmistrz Gminy Alwernia pan Tomasz Siemek i Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni zaprosili do wzięcia udziału w happeningu flagowym, który odbył się 3 maja podczas uroczystości gminnych na Rynku w Alwerni. Jego celem było propagowanie święta oraz kształtowanie tolerancji wobec innych narodowości.
Opiekun – pani T. Dębek oraz uczniowie: O. Dudek, K. Łytek, J. Wdówka i A. Wdówka przygotowali flagę Francji. Dzieci miały elementy stroju i rekwizyty charakterystyczne dla tego kraju. W happeningu uczestniczyli przedstawiciele innych szkół oraz przedszkolaki. Barwny pochód był niewątpliwą atrakcją. „Patriotyczny Weekend” trwał 6 dni. Gromadził ludzi pasjonujących się historią i kochających Ojczyznę.

PRZEKAŻ 1% PODATKU DLA NASZEJ SZKOŁY

wydarzyło się 25.04.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

Dyrektor i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu zwracają się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz naszej szkoły. Jest to możliwe dzięki umowie, którą podpisaliśmy ze Stowarzyszeniem Pomocy Szkole "Małopolska", w ramach akcji "1% dla naszej szkoły".
Przekazana kwota przyczyni się do stworzenia lepszych warunków edukacyjnych naszych dzieci.
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie 1% podatku od uzyskanego dochodu zamiast do budżetu państwa możecie Państwo przekazać na rzecz naszej szkoły. Szkoła zobowiązuje się do wydatkowania przekazanych środków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto szkoła obowiązkowo przedstawi po zakończeniu roku obrachunkowego, sprawozdanie spożytkowania otrzymanej kwoty – celem prawidłowego rozliczenia wynikającego z obowiązku szczegółowych rozliczeń działalności pożytku publicznego.
Przekazana kwota przyczyni się do stworzenia lepszych warunków edukacyjnych naszych dzieci.

Zachęcamy i serdecznie dziękujemy.
Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Sympatycy Szkoły.

Dane potrzebne podczas wypełniania formularza PIT:
Numer KRS: 0000052078
Cel szczegółowy: SP w Grojcu, gm. Alwernia


UDZIAŁ W AKCJI - WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

wydarzyło się 10.01.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

Dnia 10 stycznia 2016 r. po raz 24. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na szczytny cel.
Celem tegorocznej zbiórki było uzyskanie funduszy na zakup sprzętu dla szpitalnych oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych. Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję. Wolontariuszkami zostały uczennice z kl. V: Aleksandra Gniewek, Karolina Filipek i Zofia Mirek. Opiekunem grupy była pani Jadwiga Jaśko.
Mimo niesprzyjającej pogody dziewczynki z dużym poświęceniem wywiązywały się ze swojego zadania.
Kwota zebranych pieniędzy wyniosła: 1400 złotych. Wszystkim, którzy finansowo wsparli akcję dziękujemy bardzo.

UDZIAŁ W AKCJI - GÓRA GROSZA

wydarzyło się 05.01.2016 r. | autor: Iwona Kapcia

Przez 2 miesiące (listopad, grudzień) przeprowadzano w naszej szkole akcję „Góra Grosza”. Jej celem było zebranie pieniędzy – grosików na potrzeby dzieci z Domów Dziecka i Rodzin Zastępczych. W akcję zaangażowały się wszystkie klasy. Podczas apelu została usypana symbolicznie „góra grosza”.
Potem nastąpiło wielkie liczenia pieniędzy. Największy wkład pracy wnieśli uczniowie z klasy VI: Daria Kucia, Julia Kosobucka, Bartłomiej Czak, Piotr Celej, a nadzorowała liczenie pani Teresa Dębek.
Zebrana kwota wyniosła 729 złotych 5 groszy. Pieniądze zostały odesłane do organizatora „Towarzystwa Nasz Dom”. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

wydarzyło się 21.12.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

Niedługo Święta Bożego Narodzenia. Nasza szkoła została świątecznie udekorowana – przyozdobiono korytarze i sale lekcyjne.
W poniedziałek – 21 grudnia szkoła wzięła udział w spotkaniu jasełkowym, na które zaprosiło nas przedszkole. Pani nauczycielka przedszkola zaprezentowała nową formę jasełek, w której mieli zaszczyt wziąć udział przedszkolaki oraz uczniowie szkoły. Ważnym elementem dekoracyjnym sali były choinki przystrojone przez przedszkolaków, szkołę, kucharki oraz leśników, a także światełka w formie lampionów, o które zadbały zarówno dzieci przedszkolne jak i szkolne. Przedszkolaki złożyli świąteczne życzenia swoim szkolnym kolegom.
We wtorek – 22 grudnia, który był ostatnim dniem zajęć dydaktycznych przed przerwą świąteczną klasa III przedstawiła jasełka przed bracią szkolną. Pani dyrektor I. Knapik złożyła wszystkim nauczycielom i uczniom świąteczne życzenia. Następnie wspólnie kolędowaliśmy, ksiądz proboszcz J. Kutek grał na gitarze. Natomiast w klasach wspólnie z wychowawcą urządzono spotkania wigilijne. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie kl. I – III odwiedzili byłych pracowników szkoły oraz osoby starsze składając życzenia i wręczając upominki.

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

wydarzyło się 04.12.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

4 grudnia w związku z „Dniem Górnika” odbyło się w naszej szkole spotkanie z górnikiem. Spotkanie zorganizowano w dwóch grupach wiekowych: dzieci młodsze – jedna grupa, dzieci starsze – druga grupa. Pan Łukasz Bożek, tata jednej z uczennic VI klasy szeroko przedstawił zebranym trudną i niebezpieczną pracę górników w kopalni węgla kamiennego. Następnie uczniowie zadawali liczne pytania gościowi. Pan Bożek chętnie odpowiadał na nurtujące dzieci sprawy dotyczące górnictwa. Spotkanie szybko upłynęło, wzbogaciło wiedzę uczestników na temat ciężkiej pracy ludzi w kopalni.

ANDRZEJKI

wydarzyło się 29.11.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

Andrzejki były od dawna związane z tradycyjną, ludową obrzędowością.
29 listopada, w wigilię Św. Andrzeja, dziewczęta wylewały roztopiony wosk lub cynę na wodę. Z kształtów, jakie zastygając przybierały, wnioskowały, kto będzie przyszłym mężem i jak będzie wyglądał. W naszej szkole w tym roku andrzejki odbyły się wcześniej – 23. XI. 2015 r. Samorząd Uczniowski przygotował wróżby, lano wosk, przepowiadano przyszłość z ręki. Było przy tym mnóstwo radości i uśmiechu.
Dodatkowe atrakcje stanowiły: zabawa, tańce i swawole. Rodzice zadbali o poczęstunek: słodycze i napoje.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

wydarzyło się 21.11.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

21 listopada jest Światowym Dniem Życzliwości. W naszej szkole obchodziliśmy go 2 dni później – w poniedziałek. W przygotowanie obchodów tego jakże pięknego święta zaangażowała się pani T. Dębek i jej wychowankowie.
Już przed godziną ósmą trzecioklasiści witali w progach szkoły swoich starszych i młodszych kolegów. Na cotygodniowym apelu przedstawili historię Dnia Życzliwości i recytowali okolicznościowe wiersze.
Każdy uczeń i każdy nauczyciel brał udział w losowaniu karteczek z imieniem i nazwiskiem członków naszej szkolnej społeczności. Należało wpisać na nich ciepłe, serdeczne słowa albo udekorować karteczki własnoręcznie wykonanym rysunkiem i zawiesić je na tryptyku stojącym na korytarzu. W ten sposób powstało „Drzewko Życzliwości”.
W dzisiejszym, pełnym przemocy i agresji świecie, w którym tak trudno o dobre słowo i życzliwy gest, każda inicjatywa zmierzająca do złagodzenia obyczajów jest cenna i warto ją propagować.

POKAZ HISTORYCZNY - ŻYCIE I KULTURA W ŚREDNIOWIECZU

wydarzyło się 17.11.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

17 listopada 2015 r. Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” zaprosiła nauczycieli i uczniów kl. I – VI na pokaz historyczny zatytułowany „Życie i kultura w średniowieczu”.
Była to ciekawa i pouczająca, żywa lekcja historii, w trakcie której zaprezentowano obyczaje i kulturę epoki, ekwipunek i uzbrojenie. Zademonstrowano zapierające dech w piersiach pojedynki, narzędzia tortur, kolekcję broni i rekwizytów.
Niewątpliwą atrakcją okazało się angażowanie uczniów, co na pewno przyczyniło się do tego, że każdy uczestnik jak najwięcej zapamięta z pokazu.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

wydarzyło się 11.11.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

W dżdżysty, jesienny dzień, 9 XI 2015r, spotkaliśmy się w Domu Ludowym, aby celebrować kolejną piękną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zebranych na sali gości: p. p. Tomasza Siemka – Burmistrza Gminy Alwernia, Tomasza Tomaszewskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej, Katarzynę Drabiec – Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia Turystyki i Sportu, Marka Skowronka – Dyrektora SOK, Jolantę Nowakowską – Sekretarz Gminy, Stanisława Kamińskiego – radnego, Jacka Gocała – sołtysa, ks. Józefa Kutka – proboszcza, Zofię Gniewek i Agnieszkę Kadłuczkę – byłe dyrektorki, Stanisławę Kubicę – dawną nauczycielkę, mieszkańców wsi, rodziców, pracowników szkoły, dzieci serdecznie przywitała pani Iwona Knapik – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu. W swoim wystąpieniu przypomniała dzieje naszego narodu oraz bohaterstwo i determinację Polaków w walce o niepodległość. Następnie głos zabrał pan Burmistrz. Zwrócił uwagę na fakt, że żyjemy w wolnym kraju, że nie trzeba przelewać krwi, dlatego współczesny patriotyzm przejawia się inaczej.
W dalszej części wieczornicy zebrani na widowni mogli podziwiać występy dzieci i młodzieży: piękne pieśni, chwytające za serce wiersze, tańce ludowe oraz wspaniałą dekorację i prezentację multimedialną. Spotkanie zakończył wspólny śpiew.

11 listopada 2015 r. delegacja naszej szkoły (nauczyciele i dzieci) brała udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Alwerni.

OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

wydarzyło się 14.10.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

„Zacną rzeczą jest uczyć się,
lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”

Dzień 14 października 2015 roku, mimo że pochmurny i zdawać by się mogło przygnębiający, był w naszej szkole szczególnie radosny. Z tą datą bowiem związane są obchody Dnia Edukacji Narodowej – święta wszystkich pracowników Oświaty.
Samorząd Uczniowski zaprosił na przygotowaną przez siebie uroczystość, która odbyła się w Domu Ludowym.
Na początku poproszono uczniów klasy I, aby wyszli na scenę. Tu musieli wykazać się wiedzą na temat: książek, bohaterów bajek i biblioteki. Wszyscy ,,zdali egzamin”, więc ,,czytelnik roku 2014/2015” A. Bachowska – pasowała ich na czytelników. Potem dzieci otrzymały książeczki, zakupione przez rodziców. W części artystycznej wystąpili uczniowie z klas: I, III, IV – VI. Wierszem i piosenką podziękowali swoim nauczycielom ,,za trud, za uśmiech, za serce”.
W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor I. Knapik. Złożyła życzenia swoim współpracownikom i nagrodziła 3 nauczycieli. Zaplanowana na ten dzień Sztafeta Papieska nie odbyła się z powodu niekorzystnej aury. Ksiądz Proboszcz J. Kutek zaprosił nas do kościoła, gdzie rozmawialiśmy o Janie Pawle II i śpiewaliśmy jego ulubione piosenki.
Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie dzieci malowały plakaty: ,,Odblaski nas chronią”. Kolejny DEN przeszedł do historii. Na pewno pozostanie w naszej pamięci.



OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY

wydarzyło się 01.10.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

„Chłopcze, chłopczyku, ile miałeś lat,
Kiedy z harcerza stałeś się żołnierzem?
Czyś na Starówce, czy na Woli padł,
Szarych Szeregów szary bohaterze?”

W 76 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu oraz ich rodzice oddali hołd harcerzom i żołnierzom AK.
Uroczystości rozpoczęła Msza święta, po której dzieci złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą zasługi Armii Krajowej. Następnie przewodniczący szkoły pasował swoje młodsze koleżanki i młodszych kolegów z kl. I na uczniów. Około godziny 9.30 barwny orszak ruszył w stronę Rudna, by spotkać się pod zamkiem „Tęczyn”. Tutaj nasi uczniowie ubiegali się o zdobycie następujących sprawności: „Historyk”, „Majsterek”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Dzieci wykazały się wiedzą na temat Patrona Szkoły i umiejętnościami. Wykonały biało – czerwone opaski, pieczątki z ziemniaka, skrzynkę polową na listy i plakat o tematyce harcerskiej. Obchody Święta Patrona Szkoły to wspaniała okazja, by pokazać dzieciom, jak ich rówieśnicy sprzed lat rozumieli pojęcia: „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna”, „Braterstwo”, że potrafili pięknie żyć i pięknie umierać”.



UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

wydarzyło się 01.09.2015 r. | autor: Iwona Kapcia

1 września 2015 r. nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu uroczyście przywitali nowy rok szkolny. O godzinie 9.00 rozpoczęła się Msza święta. W czasie homilii ks. Proboszcz zwrócił uwagę na sens nauki i potrzebę zdobywania wiedzy oraz umiejętności potrzebnych w życiu. Pod koniec nabożeństwa uczniowie kl. I składali ślubowanie. Przyrzekali, że będą dobrzy i uczciwi, że będą strzegli dobrego imienia szkoły, że będą szanowali rodziców i nauczycieli, a kochali Boga i Ojczyznę, że będą uczyć się tego, co piękne.
Następnie udaliśmy się do Domu Ludowego. Tu głos zabrała pani Dyrektor. Serdecznie przywitała zgromadzonych na sali: nauczycieli, rodziców oraz uczniów, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły. Przekazała również najistotniejsze komunikaty dotyczące nowego roku szkolnego. Potem na scenę wyszli uczniowie z kl. III i zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem pani Teresy Dębek program artystyczny.
Po jego zakończeniu dzieci wraz z wychowawcami udały się do szkoły, która w czasie wakacji została częściowo odnowiona. Dwie z pięciu klas wymalowano, w jednej zmieniono podłogę i wyburzono ściankę działową, powiększając w ten sposób jej metraż. Wszyscy mamy nadzieję, że rok szkolny 2015/2016 przyniesie nauczycielom i uczniom radość i satysfakcję.

X


  Wydarzenia szkolne w roku 2014/15
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2013/14
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2012/13
zobacz
  Wydarzenia szkolne w roku 2011/12
zobacz